Níže vám přináším několik informací o tom, co je vlastně zlato, jaké je jeho využití a jak cenný minerál to je.

Možná se dozvíte něco nového, nebo si oprášíte to, co už znáte. :-)

Zlato je ušlechtilý kov zlatavě žluté barvy, který si lidé dávno v minulosti oblíbili pro výrobu ozdobných předmětů a šperků. V současné době se používá zejména v elektronice a díky své vysoké hodnotě je zlato ceněným směnným prostředkem.

Zlato se dá skladovat např. ve formě zlatých slitků, neboli cihliček. Největší světová naleziště zlata se nacházejí v Číně, Rusku, USA, Kanadě, Peru, Jihoafrické republice, Uzbekistánu, Mexiku, Ghaně, Brazílii a Austrárilii. V Austrálii je navíc nejvíc velkých zlatých dolů a to celkem pět.

Zlato je ušlechtilý kov, protože při běžných podmínkách neoxiduje. Jeho chemická značka je Au a pochází z latinského názvu "aurum". Ryzost zlata je pak dále uváděna čísleně dle poměru zastoupení zlata. My šperky vyrábíme o ryzosti 14 karátů, tedy ze zlata Au585/1000.

Čisté zlato má kovový lesk a žlutou barvu. Po smíchání s jinými kovy může dostat nádech stříbřitě bílé, zelené, červené nebo oranžové barvy. Díky velmi nízké tvrdosti je ryzí zlato nejtvárnějším a nejlépe tažným kovem, který existuje. Oproti jiným minerálům je navíc opravdu těžké, takže se různými metodami prosévání snadno oddělí od hlíny, písku a štěrku.

Díky svým skvělým vlastnostem je zlato jedním z nejužitečnějších minerálů na Zemi. Dokáže přenášet elektrický proud, nikdy neztratí lesk, taví se při vysokých teplotách, snadno se tvaruje a můžeme ho míchat s jinými kovy. I proto se již odpradávna zlato používalo na výrobu ozdobných předmětů a šperků.

Dokonce kosmická tělesa vesmírné agentury NASA obsahují různé součástky vyrobené ze zlata.

Hledači zlata na Divokém západě přezdívali pyritu "zlato hlupáků", protože je vzácnému kovu opravdu podobný, ale ve skutečnosti má mnohem nižší cenu. Sběratelům stačí pár snadných testů a trochu cviku, aby dokázali oba minerály snadno odlišit.

Zlato hrálo velkou roli již v dávné historii, kdy řemeslníci dávných civilizací využívali zlato k výrobě rituálních předmětů nebo jím zdobili hrobky a chrámy králů. V roce 1922 britští archeologové Howard Carter a Lord Carnarvon objevili v Egyptě nespočet zlatých předmětů vyrobených před více než 5 000 lety. Byly ukryté v hrobce faraona Tutanchamona, který v Egyptě vládl ve 14. století př. n. l.

Tak co? Dozvěděli jste se něco nového? Věřím, že po těchto informacích pro vás bude investice do vašich zlatých šperků o fous zajímavější. Nejen, že získáte osobní šperk, ale především trvalý, udržitelý a hodnotný šperk.

Mějte krásný den.

Za KK JEWELS Klára

Informace do článku jsem čerpala z časopisu Minerály na Zemi